battening ne demek?

 """Battening"" İngilizce'de bir fiildir ve Türkçe'ye ""beslenmek, kilo almak, irileşmek; (yelken) güçlendirmek, kuvvetlendirmek"" şeklinde çevrilebilir. Ancak bu kelimenin kullanımı genellikle belirli bir bağlamda olur.


1. Bir kişi veya hayvanın genelde kalori alımını artırarak kilo alması ve sağlıklı hale gelmesi durumundan bahsederken ""battening"" kullanabiliriz. Örneğin, ""The goose is battening on the surplus food"" Türkçe'ye ""Kaz, fazla yemekle irileşiyor"" olarak çevrilebilir.


2. ""Battening"" ayrıca bir yelkenin rüzgarı daha iyi yakalayabilmesi için genişletme veya güçlendirme işlemine de atıfta bulunabilir. Bu durumda, ""battening""in kullanımı genellikle yelkenli gemiler ve yatçılık terminolojisi ile ilgilidir. Örneğin, ""Battening the sails makes the ship faster"" ifadesi Türkçe'de ""Yelkenleri güçlendirmek gemiyi daha hızlı yapar"" şeklinde çevrilebilir.


3. İnşaat terimleri içinde de ""battening"" kullanılır. Büyük tahtaların veya panellerin üzerine daha küçük ve ince tahtaların yerleştirilmesi anlamına gelir. Bu, duvarları, tavanları veya zeminleri düzgünleştirmek için yapılır. ""The worker is battening the wall"" Türkçe'ye ""İşçi duvarı tahtalarla düzgünleştiriyor"" şeklinde çevrilebilir."

"""Battening"" genellikle denizcilik terimlerinde ve yapı endüstrisinde kullanılan bir İngilizce kelime olup, çoğunlukla ahşap veya metal çubukları anlatır. Ayrıca, sert bir duruma hazırlanmayı da ifade edebilir. Bu kelimeyi içeren bazı örnek cümleler ve İngilizce açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz:

1. We're battening down the hatches before the storm hits. (""Batten down the hatches"" bir denizcilik tabiridir ve bir fırtına veya zor zaman öncesi hazırlıkların yapılması anlamına gelir.)

2. He was busy battening the wooden slats onto the frame of the house. (Burada ""battening"" ahşap çıtaları evin çerçevesine sabitleme anlamına gelir.)

3. The builders were battening the tiles onto the roof. (""Battening"" bu durumda, çatıya kiremit göbeklemek veya sabitlemek anlamına gelir.)

4. Before the hurricane, we were battening the windows. (Burada ""battening"" pencereleri güçlendirerek bir fırtınaya karşı koruma anlamına gelir.)

5. The sailors were battening down the sail for the strong winds. (Bu cümlede ""battening"" yelkeni rüzgar için sıkı bir şekilde sabitlemek anlamına gelir.)"

Yorumlar