be fixing to phrase ne demek?

 """Be fixing to"" kelime grubu, bir eylemi planladığınızı veya yakında yapmayı düşündüğünüzü ifade eder. Bu ifade genellikle Amerikan İngilizcesinde, özellikle de Güney Amerika İngilizcesinde kullanılır. Türkçeye çevirirken genellikle ""bir şeyi yapmayı planlamak"" veya ""-mek üzere olmak"" şeklinde çevirilir.


Örneğin:


""I'm fixing to go to the store."" cümlesi Türkçeye ""Mağazaya gitmeyi planlıyorum."" veya ""Hemen mağazaya gitmek üzereyim."" şeklinde çevrilebilir.


Bir başka örnek:


""She is fixing to leave the party."" cümlesi Türkçeye ""O, partiyi terk etmeyi planlıyor."" veya ""O, hemen partiyi terk etmek üzere."" şeklinde çevrilebilir.


Bu ifade genellikle bir eylemin hemen olmasa bile yakın gelecekte gerçekleşeceğini belirtir. İfade, genellikle yaklaşan eylem konusunda belirli bir kararlılık veya planlama içerir. Bu yüzden basit bir yakın gelecek ifadesinden (""I will..."") daha çok eylemin planlandığını ve eylemi gerçekleştiren kişinin bu konuda kararlı olduğunu vurgular."

"""Fixing to"" genellikle Amerikan İngilizcesi'nde, özellikle de Güney Amerika'da, bir kişinin bir şeyi yapmayı planladığını belirtmek için kullanılır. İşte ""fixing to"" kelimesinin beş örnek cümlesi ve çevirileri:

1. İngilizce: ""I was fixing to leave when my phone rang.""
Türkçe: ""Telefonum çaldığında gitmek üzereydim.""

2. İngilizce: ""She's fixing to make some coffee.""
Türkçe: ""Kahve yapmayı düşünüyor.""

3. İngilizce: ""We've been fixing to paint the house for a while.""
Türkçe: ""Bir süredir evi boyamayı planlıyoruz.""

4. İngilizce: ""Are you fixing to tell him the truth?""
Türkçe: ""Ona gerçeği söylemeyi mi planlıyorsun?""

5. İngilizce: ""They are fixing to start a new project.""
Türkçe: ""Yeni bir proje başlatmayı planlıyorlar.""

Not: ""Fixing to"" ifadesinin tam bir Türkçe karşılığı yoktur. 'Niye(err)' ifadesi ile benzer bir anlamı vardır. Ancak, cümleler genellikle ""planlamak,"" ""niyet etmek"" veya ""üzere olmak"" ifadeleri kullanılarak çevrilebilir."

Yorumlar