be in your element idiom ne demek?

 """Be in your element"" ifadesi Türkçeye ""kendini en rahat hissettiği yerde olmak veya en çok yetenekli olduğu işi yapmak"" olarak çevrilebilir. İngilizcede, bir kişi bir etkinlik yaparken özellikle rahat veya yetenekliyse, çevremizdeki diğer kişilere ""O, kendi unsurları içinde"" olduğunu söyleriz.


Örneğin, bir öğretmenin sınıfta öğrencilere ders anlatırken ""kendi unsurları içinde"" olduğunu söyleyebiliriz. Burada, öğretmen en iyi performansını sergiliyor, çünkü bu durum onun uzmanlık alanıdır ve bu nedenle kendini rahat ve yetenekli hissediyor.


Bir başka örnekte, biri sizi bir dans partisinde dans ederken görürse ve dans etmeyi gerçekten seviyor ve iyi yapıyorsanız, ""Sen dans ederken kendi elementindeydin"" diyebilirler. Burada, 'elementiniz' dans etmek, çünkü bu durumda en rahat ve en yetenekli hissettiğiniz yer olarak gösteriliyor. İngiliz dilinde bu durum çok yaygın bir şekilde kullanılır."

"""Be in your element"" bir ifade ya da deyim olup kişinin kendini en rahat, huzurlu veya yetenekli hissettiği durumda veya ortamda olduğunu ifade eder. Artık söz konusu faaliyet veya durum onun için oldukça doğal ve kolaydır, çünkü bu onun ""elementi"" yani onun en iyi olduğu yer veya aktiviteye denk gelir. 

İşte ""be in your element"" deyiminin çevirileri ve bunları içeren örnek cümleler:

1. Kendi elementinde olmak
Örnek: ""Bu projeyle James kesinlikle kendi elementinde. Her zaman mükemmel tasarımlar çıkartıyor.""

2. Kendini evinde gibi hissetmek
Örnek: ""Ormanda yürüyüş yapmakla Mary kesinlikle kendini evinde gibi hissediyor.""

3. Kendi alanında olmak
Örnek: ""Bu konuda tartışma yaparken kesinlikle kendi alanımda hissediyorum.""

4. En iyi olduğu yerde olmak
Örnek: ""Mutfakta kesinlikle en iyi olduğu yerde. O bir aşçı ve yemek yapmayı çok seviyor.""

5. Özgüveni yerinde olmak
Örnek: ""Sahneye çıktığında Robert kesinlikle özgüveni yerinde. O doğal bir oyuncu."""

Yorumlar