be in/out of luck idiom ne demek?

 """Be in/out of luck"" İngilizce'de yaygın olarak kullanılan bir deyimdir ve Türkçeye şanslı/şanssız olmak olarak çevrilebilir. 


1. ""Be in luck"" deyimi bir durum veya olayın lehine olduğu anlamına gelir. Türkçeye genellikle ""şanslı olmak"" ya da ""şansının yaver gitmesi"" şeklinde çevrilebilir. Örneğin: ""I was in luck, there was one ticket left for the concert."" (Şanslıydım, konser için bir bilet kalmıştı.)


2. ""Be out of luck"" deyimi ise bir durum veya olayın aleyhine olduğu anlamına gelir. Türkçeye genellikle ""şanssız olmak"" şeklinde çevrilebilir. Örneğin: ""If you're hoping to get a ticket now, you're out of luck."" (Eğer şimdi bilet almayı umuyorsan, şanssızsın.)


Her iki deyim de genellikle konuşma dilinde ve daha samimi, arkadaşça sohbetlerde kullanılır. Resmi durumlar için genellikle bu idiyomlar yerine daha resmi ifadeler kullanılır."

"""Be in/out of luck"" idiom, İngilizce'de bir durumun şanslı veya şanssız olduğunu ifade etmek için kullanılır. ""Be in luck"" şanslı olduğunuz anlamına gelirken, ""Be out of luck"" ise tam tersi anlamında kullanılır. İşte bu idiom ile ilgili birkaç örnek:

1. ""Be in luck""
- Örnek Cümle: ""You're really in luck, I just baked a fresh batch of cookies.” (Gerçekten şanslısın, yeni bir parti kurabiye yaptım.)

2. ""Be out of luck""
- Örnek Cümle: ""I'm sorry but if you're looking for a table this evening, you're out of luck. We're fully booked."" (Üzgünüm ama bu akşam için bir masa arıyorsanız, şansınız yok. Tamamen doluyuz.)

3. ""Be in luck""
- Örnek Cümle: ""If you're looking for a good book, you're in luck. I just finished one that I think you would enjoy."" (İyi bir kitap arıyorsanız, şanslısınız. Sanırım hoşunuza gidecek bir kitabı yeni bitirdim.)

4. ""Be out of luck""
- Örnek Cümle: ""I was out of luck when it came to finding the perfect dress for the party."" (Parti için mükemmel elbiseyi bulma konusunda şanssızdım.)

5. ""Be in luck""
- Örnek Cümle: ""If you're free this Friday, you're in luck. There's an amazing concert happening in town."" (Bu Cuma günü müsait iseniz, şanslısınız. Şehirde harika bir konser olacak.)"

Yorumlar