belatedly ne demek ?

 """Belatedly"" İngilizcedeki bir zarftır ve ""geç kalmış bir şekilde"" veya ""gecikmiş olarak"" anlamına gelir. Türkçe'ye ""geç"" veya ""gecikmiş"" şeklinde çevrilebilir. Genellikle bir eylemin beklenenden veya planlandığından daha sonradan gerçekleştiğini belirtmek için kullanılır.


Detaylı açıklama:

1) Eylemler arasındaki zaman farkını belirtmek için kullanılır. Örneğin ""He belatedly realized that he made a mistake"" (O, bir hata yaptığını geç fark etti.) cümlelerinde olduğu gibi.

2) İyi dilekler veya kutlamalar için kullanılabilir. Örneğin ""belated birthday wishes"" (gecikmiş doğum günü dilekleri) ya da ""belated happy new year"" (geç kalan yeni yıl kutlaması) gibi ifadelerde olduğu gibi.

3) Herhangi bir durum veya olayın beklenenden daha uzun sürdüğünü belirtmek için kullanılır. Örneğin, ""The project was belatedly completed” (Proje gecikmeli olarak tamamlandı) cümlesinde olduğu gibi."

"Tabii ki, ""belatedly"" kelimesini Türkçeye 'geç olarak' ya da 'gecikerek' olarak çevirebiliriz. İşte bu kelimenin çevirisiyle birlikte birkaç örnek:

1. Belatedly I realized that I left my keys in the office : Geç olarak fark ettim ki anahtarlarımı ofiste unuttum.
2. I belatedly wished her a happy birthday : Gecikerek ona mutlu yıllar diledim.
3. The government belatedly responded to the health crisis : Hükümet, sağlık krizine geç olarak yanıt verdi.
4. He belatedly admitted that he made a mistake : Hatalı olduğunu geç olarak kabul etti.
5. She belatedly joined the meeting : Geç olarak toplantıya katıldı.

Her cümlede 'belatedly' kelimesi biraz farklı kullanılmış ama genel anlamı hep aynı: bir şeyin zamanında yapılmadığını, geç yapıldığını ifade eder."

Yorumlar